Február 22-23-án került megrendezésre az idén már öt éves Oláh György Országos Középiskolai Kémiaverseny döntője. Iskolánkat Gulyás Ferenc 9.A osztályos tanuló képviselte. A korábbi évekhez hasonlóan a diákok idén is négy kategóriában indulhattak, közülük a két levelező fordulóban a legjobban teljesítő versenyzők jutottak a döntőbe, amelynek idén is a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Ch épülete adott otthont. (Mi természetesen a budapesti parkolási viszonyok miatt a K épülethez érkeztünk, ahol diplomaosztó zajlott. Komolyan gondolkodtunk rajta, hogy beállunk a sorba, hogy megspóroljunk 9 évet.)
A 250 induló közül a döntőbe jutott 38 versenyző a pénteki napon írásbeli feladatsort oldott meg, amelyben feleletválasztós, számolási, illetve vegyipari technológiákhoz kapcsolódó feladatok mellett egy esettanulmány is szerepelt. (A két év teljes anyagát emelt szinten tartalmazó feladatsor emberpróbáló 4 órás megmérettetés. Le a kalappal, aki összeállította. Élő középiskolást nem nagyon látott…) Az írásbeli forduló alatt a versenyzőket kísérő tanárok és szülők laborlátogatáson vehettek részt, ahol megismerhették a Vegyészmérnöki és Biomérnöki Kar jól felszerelt analitika laboratóriumait és modern műszereit. (Rájöttünk arra, hogy „kétfokozatú vákuum létezik”, és az „innováció a sufnituning és a high-tech elegye”. Azért a differenciál termogravimetriánál már elvesztettük a fonalat.) Péntek este a diákok és kísérőik Dr. Tardy Gábor előadását hallgathatták meg a biotechnológia legújabb kutatási irányzatairól, többek között a mikroorganizmusok hasznosításáról az energiaiparban. (Szennyvízből áramot? Nem is rossz ötlet!)
Szombaton a versenyzők a szóbeli fordulóban egy korábban általuk kiválasztott témából tartottak előadást a szakmai zsűri előtt. A megmérettetésre a diákok több mint egy hónapot készülhettek, így mindannyian nagy reményekkel vágtak bele a délelőtti programba. A zsűrit minden kategóriában az egyetem oktatói, a BME Szent-Györgyi Albert Szakkollégium tiszteletbeli és senior tagjai alkották. (Mi sav-bázis témával készültünk. Prezentációnk címe: Természetes? Indikátorok!, avagy így neveld a hortenziádat. A vegyészopera részletet: „a lakmusz ingatag…” sem nélkülöző előadásunk nagy sikert aratott.) Az eredményhirdetésnek a MOL Dunai Finomító adott otthont Százhalombattán. A versenyzők az eredményhirdetés előtt meghallgatták Csernik Kornél előadását a MOL 2030 – Enter Tomorrow programjáról, majd megtekintették a finomítót. (A finomítót BUSSZAL néztük meg, olyan óriási: cső hátán cső, és toronyháznyi oszloperdő.) Az ezt követő eredményhirdetésen a BME Szent-Györgyi Albert Szakkollégium minden kategóriában díjazta az első három helyezettet, illetve minden kategóriában a kiemelkedő előadást tartó versenyzők különdíjban részesültek. (Mi a különdíjasok között voltunk, és összességében a kilencedik helyet csíptük meg. Mindent összevetve érdemes volt rászánni az időt a levelező fordulókra, elmenni a döntőre, megnézni a Műszaki Egyetemet, de az írásbeli fordulót végzős egyetemistáknak találták ki…)
Takács Attila biológia-kémia szakos középiskolai tanár |
A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME-VBK) Vegy-Érték Tehetségpontja hirdette meg immár ötödik alkalommal az Oláh György Országos Középiskolai Kémiaversenyt
Oláh György, az egyetem korábbi hallgatója és oktatója 1994-ben kapta meg kiváló munkájának elismeréseként a Nobel-díjat. Ennek 20. évfordulója alkalmából indították el az országos kémiaversenyt Oláh György professzor támogatásával.
A verseny célkitűzése és egyben küldetése az, hogy színes, érdekes feladatokkal népszerűsítse a kémiát, a mérnöki- és természettudományokat a középiskolások körében. A közvetett célok között szerepel − tudván, hogy a versenyek visszahatnak a mindennapi oktatásra −, hogy az egész magyar kémiaoktatást pozitív irányba befolyásolják, mégpedig a képességközpontú, gyakorlatorientált tanítás irányába. Bár Oláh György 2017-ben elhunyt, továbbra is minden tanévben megrendezik a két levelezős fordulóból, valamint egy budapesti döntőből álló versenyt.
Gulyás Ferenc 9.A osztályos tanuló a novemberi és decemberi levelezős fordulón túljutva immár a döntőben küzd a lehetőség szerinti legjobb helyezésért. Február 22-én, pénteken délután kerül megrendezésre négy óra időtartamban az előző versenyek feladataiból ítélve nagyon húzósnak ígérkező írásbeli forduló (eközben a kísérőknek laborlátogatás lesz), majd előadást hallgathatnak meg az érdeklődők. Másnap lesz a szóbeli forduló, amelyen versenyzőnk a természetes indikátorokról fog prezentálni. Az ünnepélyes díjátadás a MOL Rt. százhalombattai telepén lesz, ahol lehetőséget adnak a szervezők a finomító megtekintésére is. Bár rendkívül nehéznek ígérkeznek a feladatok, mindent beleadunk a siker érdekében!
Takács Attila |