A gimnázium korszerű high-tech biolaborjának eszközparkja lehetővé teszi, hogy a biológia tehetséggondozó órákon számos élettani paramétert vizsgáljunk.
A szívműködés szabályozása és működésének megértése szempontjából az egyik legfontosabb diagnosztikai eljárás az EKG, vagyis az elektrokardiográfia. Ez az eszköz a szívműködést kísérő elektromos impulzusokat rögzíti, majd azokat monitoron vagy papíron jeleníti meg. Laborunkban kétféle EKG-készülék is rendelkezésre áll, és mindkettőt sikeresen kipróbáltuk az önként jelentkező diákokon. A szívműködés egyszerűbb eszközökkel is tanulmányozható. A sztetoszkóp segítségével a szívhangok felerősíthetők, ezáltal könnyebben észlelhetők az esetleges rendellenességek. Az anyagcseréért felelős szervrendszer állapotát is vizsgáltuk: mértünk vérnyomást, pulzusszámot és vércukorszintet. A légzés térfogatviszonyait spirométerrel elemeztük. A Neulog szenzoros eszköz használatával tanulmányoztuk a normál légzést, valamint az erőltetett ki- és belégzést, így meghatároztuk a vitálkapacitást is. Végül, de nem utolsósorban, az idegrendszer működését is megfigyeltük egy egyszerű kísérlet segítségével. Reflexkalapács használatával váltottunk ki patella reflexet.
Összegzésként megállapíthatjuk, hogy a vizsgált élettani paraméterek minden tanulónk esetében az egészséges határokon belül mozogtak, így további orvosi vizsgálatokra szerencsére nincs szükség.
Vígh Viktor |
