Időpont
2025. 06. 06. – 2025. 06. 08.
Résztvevők
Hajdu Sarolta (10.A), Gál Karolina (10.A), Németh Gergő (10.A), Mészáros Gábor (10.A), Östör-Kovács Ábel (10.B), Katona Áron (10.B), Szalai Erika, Ferencz Zoltán, Vigh Viktor
Útvonal
Sárvár – Budapest – Tar – Ágasvári-turistaház – Galya-tető – Nemti – Budapest – Sárvár
Részletes útvonal turistajelzésekkel
Tarról a kék kereszt jelzésen, majd az Ágasvári-turistaházhoz a zöldön. Innen végig a kék jelzésen Galya-tetőre, majd a piroson Mátraalmásig.
Védett területek
-
Részletes túraleírás
Felső-csevice forrástól a Sárkány-szikláig avagy a 40. születésnapot ünneplő tinódis túlélő túrázók a Mátrában
A nyár első igazi meleg hétvégéje érkezett meg, amikor hátizsákot ragadtunk és útnak indultunk a Mátrába. Péntek délután a pesti focimeccsre érkezők őrült forgatagát Tar település nyugalma váltotta fel. A vonatról leszállva a kék kereszt jelzésen gyorsan elértünk a Felső-csevice forráshoz, és a lemenő nap fényében egy mezőn vertünk sátrat. A táborhelyünk tökéletes volt: lekaszált széna, madárcsicsergés, langyos éjszaka, majd reggel hideg szénsavas csevice, árnyas fák, kényelmes padok.
Reggel korán indultunk, friss forrásvízzel feltöltve. Első célpontunk a közeli Szakadás-árok szurdok volt, amely egy igazi rejtett gyöngyszem a környéken. A mély szurdok falait a reggeli nap fénye aranyló csíkokkal világította meg, a párás levegő és a hűvös mélység remek kontrasztot adott a kinti nyárnak. Innen hosszú emelkedő vitt fel minket az ágasvári turistaházhoz, ahol leültünk ebédelni a ház árnyékában. A meleg étellel és a hideg szörppel hamar visszanyertük erőnket.
Délután Mátraszentimrén keresztül gyalogoltunk tovább a csúcs irányába. A hőséget a Mátragerinc bükkfáinak árnyéka és a hegyen átbukó szél enyhítette. A Galya-tetőre kora este értünk fel. A kilátóról lenyűgöző panoráma nyílt: messzire láttuk a Bükk, Mátra csúcsait, sőt a tiszta idő miatt a Tátra körvonalai is felsejlettek a horizonton. Estére Mátraalmásra értünk, ahol a falu szélén egy eldugott pihenőhelynél töltöttük az éjszakát. Másnap reggel busszal lementünk Nemtibe, ahol – nem jelezett úton – egy rövidebb, de látványos körtúra várt ránk. Elsőként a Morgó-gödör szurdokba ereszkedtünk le, amely a nyári zöldben még vadregényesebbnek tűnt. A túrán a Leány-kő természetes kőmonolitja következett, majd a Bánya-kő kilátója, végül pedig a padosan lerakódó homokkőből álló, különleges formájú Sárkány-szikla zárta utunkat. Innen busszal és vonattal jutottunk vissza Sárvárra. Magyarország legmagasabb helységében tett kirándulás tökéletes negyvenedik szülinapot hozott a tinódis túlélő túrák történetében!
Ha egyszer eljössz egy túlélőtúrára, igen intenzív élményekben fogsz részesülni! Akár pozitív, akár negatív, de igen intenzív élményekben, amelyet egy életen át nem felejtesz el!
Vigh Viktor |
