Április 11-én 10 fős csapatunk újra a Mobilis Interaktív Élményközpont „Digitális alkotóműhely” foglalkoztató terében tehette próbára ügyességét (komolyan, szinte hazajárunk már…).
A Bosch program mikrovezérléssel kapcsolatos foglalkozásán a nulláról és semmiből építettünk és programoztunk robotporszívót Nágel Sándor oktató úr segítségével. Kezdetként az előző csoportok modelljeinek felmérése után gondolatban megterveztük a saját változatunk, majd összeszedtük az alkatrészeket: kereket, DC motort, motorvezérlőt, mikrobit kártyát, érzékelőkapcsolót. Kartonpapírból szike és ragasztópisztoly segítségével felépítettük a külső héjazatot, beépítettük az alkatrészeket, és jött a neheze: a forrasztás és a kábelezés, a homloklemezen a kapcsolófelület kialakítása. Ezt követte a programozás és a tesztelés. Igaz, a mikrobit programozása nem különbözik gyökeresen a legórobot blokklánc programozástól, úgyhogy sima liba volt ez is. Sanyi bá’ meg is lepődött a remek részidőkön – és végül az állomásra induló buszt is időben elértük.
Sok ötlet fogalmazódott meg bennünk építés közben: jó lenne gyakorlati foglalkozás is a tantárgyak között (nem igazán tudtunk forrasztani), egy robottájékozódási verseny is elférne a szenespincében, és diákvállalkozást is lehetne erre alapozni (DIY robotporszívókészítés, -szerelés és -programozás)
Öveges professzor veretes szavainak („szép kutya, jó kutya, rezonanciakutya”) parafrázisával: szép porszívó, jó porszívó, robotporszívó! Olyan, amilyennek építetted, programoztad.
Takács Attila |
